And the nominees are...
City Pulse announced 2016-'17 Pulsar nominees

The scores have been tabulated and City Pulse is ready to announce the nominees for the 2016-17 Pulsar awards, recognizing the best in Greater Lansing theater. The winners will be announced Monday in a ceremony at the Lansing Brewing Co.

The top nomination-getter this season is Peppermint Creek Theatre Co., which pulled in 31 nominations across 20 categories. Standout shows “Heathers,” Eurydice” and “Luna Gale” all garnered multiple nominations. Not far behind is Williamston Theatre, which scored 29 nominations across 12 cat egories,

including four (of the six) nominees for Best Play: “1984,” “A Painted Window,” “Summer Retreat” and “Taking Shakespeare.”

Also performing well in this year’s nominations are Owosso Community Players (25 nominations), Riverwalk Theatre (21 nominations) and the MSU Department of Theatre (20 nominations).

Monday’s award ceremony, at Lansing Brewing Co., is free and open to the public; a cash bar and limited food menu are available.

Pulsar judges are Erin Buitendorp, Mary Cusack, Kathy Helma, Tom Helma, Meegan Holland, Paul Wozniak, David Winkelstern, Sue Winkelstern and Ute Von Der Heyden; a show must have been seen and scored by at least three Pulsar judges to qualify. All of the Lansing area’s community, professional or college theater groups were in contention. Pulsars do not cover children’s theater, high school theater, gala presentations, student showcases or workshop shows. The season ran from July 1 last year to June 30 this year.

Best Play “1984” — Williamston Theatre “A Painted Window” — Williamston Theatre “Burn This” — Riverwalk Theatre “Eurydice” — Peppermint Creek Theatre Co. “Summer Retreat” — Williamston Theatre “Taking Shakespeare” — Williamston Theatre

Best Musical “Title of Show” — Peppermint Creek Theatre Co. “Heathers” — Peppermint Creek Theatre Co. “Catch Me If You Can” — Riverwalk Theatre “Urinetown” — MSU Department of Theatre “Rock of Ages” — Owosso Community Players

Best Director, Play Tony Caselli — “1984,” Williamston Theatre Michael Hays — “Burn This,” Riverwalk Theatre Mary Job — “Taking Shakespeare,” Williamston Theatre Mary Matzke — “None of the Above,” LCC Theatre Program Suzi Regan — “Summer Retreat,” Williamston Theatre Frannie Shepherd-Bates — “A Painted Window,” Williamston Theatre

Best Director, Musical Blake Bowen — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Garrett Bradley — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Garrett Bradley, Anna Owens — “Peter and the Starcatcher,” Owosso Community Players Jane Falion — “Catch Me If You Can,” Riverwalk Theatre Brad Willcuts — “Urinetown,” MSU Department of Theatre

Best Musical Direction Jillian Boots — “Sister Act,” Owosso Community Players Cole DeVilbiss — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Yasmin Gewirtz — “Peter and the Starcatcher,” Owosso Community Players John Dale Smith — “Catch Me If You Can,” Riverwalk Theatre Dave Wendelberger — “Urinetown,” MSU Department of Theatre

Best Choreographer Bradley Duffield, Erica Duffield — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Erica Duffield — “Sister Act,” Owosso Community Players Karyn Perry — “Catch Me If You Can,” Riverwalk Theatre Karyn Perry — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Shayla Woodward, Brad Willcuts — “Blood at the Root,” MSU Department of Theatre

Best Set Design Jeff Boerger — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Kirk Domer — “Summer Retreat,” Williamston Theatre Bob Fernholz — “American Hero,” LCC Theatre Program Lee Jones — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Dirk Rennick, Dan Wenzlick — “Peter and the Starcatcher,” Owosso Community Players

Best Properties Lynn Culp — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Mary Matzke, Bob Fernholz — “None of the Above,” LCC Theatre Program Greg Pratt, Amanda Kennedy — “Burn This,” Riverwalk Theatre Michelle Raymond — “1984,” Williamston Theatre Michelle Raymond — “Summer Retreat,” Williamston Theatre Madi Shank — “American Hero,” LCC Theatre Program

Best Sound Will Myers — “Summer Retreat,” Williamston Theatre Jason Painter Price — “The Tempest,” MSU Department of Theatre Jason Painter Price — “1984,” Williamston Theatre Jason Painter Price — “A Painted Window,” Williamston Theatre Bryan Ruhf — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co.

Best Lighting Heather Brown — “The Tempest,” MSU Department of Theatre Richard Chapman — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Alex Gay — “Summer Retreat,” Williamston Theatre Michael Jordan, Carl Ludington — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Shannon Schweitzer — “Pulp,” Williamston Theatre Chris Stowell — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Daniel Walker — “A Painted Window,” Williamston Theatre

Best Costume Design Morgan Bowen, Shannon Bowen — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Lisa Bradley, Alissa Britten, Cathy Johnson, Mistie Jordan — “Sister Act,” Owosso Community Players Lark Burger — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Karen Kangas-Preston — “A Painted Window,” Williamston Theatre Cathy McHargue-Johnson — “Rock of Ages,” Owosso Community Players

Best Make-up/Hair Shannon Bowen, Erin Hoffman — “Matt & Ben,” Over the Ledge Theatre Co. Sadonna Croff — “The Amazing Jesus,” Ixion Theatre Rebecca Street — “Catch Me If You Can,” Riverwalk Theatre Anna Szabo — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Meredith Wagner — “Urinetown,” MSU Department of Theatre

Best Original Script Graham Farrow — “Every Breath You Take,” Ixion Theatre Christy Hall — “A Painted Window,” Williamston Theatre Lisa Konoplisky — “Askew Askance A Squirrel!” Ixion Theatre Annie Martin — “Summer Retreat,” Williamston Theatre O.G. Ueberroth —“The Amazing Jesus,” Ixion Theatre Joseph Zettelmaier — “Pulp,” Williamston Theatre

Best Artistic Specialization Rachael Cupples, Vocal Director — “Sister Act,” Owosso Community Players Alison Dobbins, Media Design — “The Tempest,” MSU Department of Theatre Curran Jacobs, Fight Choreography — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Matt Ottinger, Media Design — “Grease,” Riverwalk Theatre

Best Lead Actor, Play Michael Banghart — “Burn This,” Riverwalk Theatre Joe Dickson — “The Hemingway Play,” Riverwalk Theatre Michael Hays — “The Hemingway Play,” Riverwalk Theatre Michael Lopetrone — “Taking Shakespeare,” Williamston Theatre Zach Riley — “Burn This,” Riverwalk Theatre

Best Lead Actress, Play Shannon Bowen — “Matt & Ben,” Over the Ledge Theatre Co. Ruth Crawford — “A Painted Window,” Williamston Theatre Terry Heck — “Taking Shakespeare,” Williamston Theatre Erin Hoffman — “Matt & Ben,” Over the Ledge Theatre Co. Dominique Lowell — “A Painted Window,” Williamston Theatre Sarah Lynn — “Luna Gale,” Peppermint Creek Theatre Co. Danica O’Neill — “None of the Above,” LCC Theatre Program

Best Supporting Actor, Play Grant Cleaveland — “Punk Rock,” MSU Department of Theatre Mark Colson — “Pulp,” Williamston Theatre Aral Gribble — “Pulp,” Williamston Theatre Lukas Jacob — “Punk Rock,” MSU Department of Theatre Lynch Travis — “A Painted Window,” Williamston Theatre

Best Supporting Actress, Play Angela Dawe — “Superior Donuts,” Riverwalk Theatre Angela Dill — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Ja’Nay Duncan — “Disgraced,” Peppermint Creek Theatre Co. Anna Szabo — “Goodnight Desdemona (Good Morning Juliet),” Over the Ledge Theatre Co. Anna Szabo — “The Hemingway Play,” Riverwalk Theatre

Best Featured Actor, Play Justin Brewer — “Explorers Club,” Over the Ledge Theatre Co. Brennan Hattaway — “Disgraced,” Peppermint Creek Theatre Co. Jeff Magnuson — “Superior Donuts,” Riverwalk Theatre Heath Sartorius — “Goodnight Desdemona (Good Morning Juliet)” Heath Sartorius — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Chad Swan-Badgero — “Luna Gale,” Peppermint Creek Theatre Co.

Best Featured Actress, Play Laura Croff — “Wonder of the World,” Riverwalk Theatre Eve Davidson — “Superior Donuts,” Riverwalk Theatre Angela Dill — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Veronica Gracia-Wing — “Eurydice,” Peppermint Creek Theatre Co. Danica O’Neill — “Luna Gale,” Peppermint Creek Theatre Co.

Best Lead Actor, Musical DJ Shafer — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Martin Underhill — “Man of La Mancha,” Starlight Dinner Theatre Adam Woolsey — “Catch Me If You Can,” Riverwalk Theatre Adam Woolsey — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Adam Woolsey — “Peter and the Starcatcher,” Owosso Community Players

Best Lead Actress, Musical Isabella Abuan —“Peter and the Starcatcher,” Owosso Community Players Mandy Bashore — “Sister Act,” Owosso Community Players Meghan Corbett — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Bethany Heinlein — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Ellie Weise — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co.

Best Supporting Actor, Musical Brian Farnham — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Jonathan Hamilton — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Jonathan Hamilton — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Joe Quick — “Peter and the Starcatcher,” Owosso Community Players Zach Riley — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Holden Santi — “Rock of Ages,” Owosso Community Players

Best Supporting Actress, Musical Anna Birmingham — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Emma Callis — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Kylie Densmore — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Teriah Fleming — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Emma Kron-Deacon — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Grace Rosen — “Rock of Ages,” Owosso Community Players

Best Featured Actor, Musical Grant Cleaveland — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Brennan Hattaway — “Rock of Ages,” Owosso Community Players Connor Kelly — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Mike Merluzzi — “Urinetown,” MSU Department of Theatre Joe Quick — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co.

Best Featured Actress, Musical Angie Bradley —“Rock of Ages,” Owosso Community Players Laura Croff — “Catch Me If You Can,” Riverwalk Theatre Laura Croff — “Heathers,” Peppermint Creek Theatre Co. Sarah Hayner — “Grease,” Riverwalk Theatre Kathy Kowalski — “Sister Act,” Owosso Community Players

Best Ensemble, Play “1984” — Williamston Theatre “Blood at the Root” — MSU Department of Theatre “Every Breath You Take” — Ixion Theatre “Serious Money” — LCC Theatre Program

Pulsars XIII Monday, Aug. 28 6 p.m. cocktail/dinner hour 7 p.m. award ceremony FREE Lansing Brewing Co. 518 E. Shiawassee St., Lansing